BEST ACTOR 

1. Omar Sy
2. Chiwetel Ejifor
3. Peter Mensar
4. David Oyelowo
5. Njugush
6. Edi Githegi WINNER
7. Daniel Kingangi
 

BEST ACTRESS 

1. Brenda Wairimu WINNER
2. Sophia Okonedo
3. Racheal Mwanza
4. Danai Gurira
5. Adnar Porter
6.Faith Kiereini

BEST MODEL

1. Lucy Yaboah
2. Joy Kalemera
3. Wendy Oduor
4. Carol Mcbeal
5. Maria Talia Miseda WINNER
6.Faith Kiereini 
7. Risper Ondijo 

BEST FASHION DESIGNER

1. Margaret Kinguai 
2. Maureen Njoroge (Ngara Fashions) WINNER
3. Shiro (Wilpek Fashions)
5. Esther Maina 
4. Ciru Fashions 

BEST FEMALE MUSICIAN

1. Nancy Wanja
2. Stacy Praise
3. Victoria Kimani
4.Yemi Alade WINNER
5. Eddah Cate 
6. Nkechi Chimara 

BEST MALE MUSICIAN

1.Peter Munene (USA) 
2. Meddy (Rwanda/USA) 
3. The Real.ke4 (USA) 
4. Mbosso(TZ) 
5. Fanaka Nation (USA) 
6. Nyashiski(KE).WINNER

OUTSTANDING MALE MUSICIAN

Papa Dennis(KEN) WINNER
Robe (MN) 
Chinyere Uwakwe (SC/NGR) 
Angel Benard (TZ) 
Uju praise (WI/NGR) 
Lydia Nyairabu (KEN) 
Eunice Njeri(KEN)
Sandra Suudi (UG)

BEST AGENCY OR BUSINESS

1. Evergreen Medical Clinic
2. SeaGate Freight (Alex Karundu) 
3. Kenya DSO. Kenya Diaspora Sports Organization 
4. Swahili village WINNER
5. Diligent staffing (Seattle)
6. Legacy Grill and Bar 
7. Motomoto Kitchen 
8. Afrimentor Consultants (Gina Mungai) 
9. Limau Cancer Connect
10. African Answers Traveling Agency (Seattle)

BEST MOTIVATIONAL SPEAKER

1. Dr. Margaret Ellis (West Africa/USA) WINNER
2. PR. Samuel Ruto (TX) 
3. Nyandusi Nyachae(CAN) 
4. Tom Mboya(KEN) 
5. Chidi Onukwagha (Nigeria) 
6. Dr. Penny Njoroge 
7. Dr.Catherine Franklin (TX) 
5. Pepe Minambo 
6. Eric Opingo 

SPIRITUAL SONG OF TH YEAR

1. Robe (Ni Wangapi) 
2. Papa Dennis (Nashukuru).WINNER
3. Chinyere (Ressurrection) 
4.Uju Praise (Celebrating God's Goodness) 
5. Stacy Praise(Pokea Sifa) 
6. Eddah Cate (Mpango Mwema)
7. Dr. Marie C. (Thank you God)
8. My Story (Nagunwa)
9. Nkechi Chimara (We Shall Testify)

 

OUTSTANDING YOUTH EMPOWERMENT

1. Reuben Kimani 
2. Marie Claudine Mukama 
3. Nick Ogutu WINNER
4. Jackie Ongechi 
5. Faith Muna 
6. Nyokabi (Miss Kenya USA)
7. Nancy Githotho.

BEST PROMOTER

1. George Mokuasi
2. DK Gitau (ALT) 
3. Afriq (Seattle)
4. Afrodisiac Management
5. Ritchie Nice (TX)
6. Mzazi Willy Tuva (KEN) WINNER
7. Kaka (DC)
8. DMK(DMV)
9. Jay Mbiro (ATL)
 

BEST DJ

1. DJ. Shinski (TX) WINNER
2. DJ. Speedy(NC)
3. DJ. Flash(KEN)
4. DJ. Silent Killer (TX)
5. DJ. Bismark Owusu(MN)
6. D J. Bongo Bongo (Ger)
7. DJ. Danicho (ALT)
8. DJ. MO (KEN)
9. DJ. Menace.

BEST RADIO/TV/ ONLINE MEDIA

1. Jean Ayacko
2. Benjamin Bogonko WINNER (INT'L)
3. George Mbugua
4. Monica Kariuki
5. Fred Amisi
6. Gina Mungai
7. Maina Kageni
8. Kikuyu Diaspora Radio

BEST RADIO/TV/ ONLINE MEDIA

1. Jean Ayacko WINNER 
2. Benjamin Bogonko
3. George Mbugua
4. Monica Kariuki
5. Fred Amisi
6. Gina Mungai
7. Maina Kageni
8. Kikuyu Diaspora Radio

 

OUTSTANDING ACADEMIA

1. Irene Koki Mutungi WINNER
2. Elizabeth Wafula
3.Washington Osiro
4. Kepha Otiso

OUTSTANDING PERFORMING ART

Jabali Africa
Hope MaryAnn (ATL)
Eric Omondi (Ken) WINNER
Nagunwa

BEST SCIENCE & TECHNOLOGY CONTRIBUTOR 

1. George Njoroge
2. Haron Maranga
3. Dr. Mary Mwangi(ATL)
4. Peter Tabichi (Global Teacher) WINNER
5. Roy Allella (Sign lang).

BEST PHOTOGRAPHY

1. Sarah Jacklyn (DMV)
2. DKK (ATL)
3. James Ng’anga (ATL)
4. Leona Muli WINNER
5. George (Simba C. Media)

BEST AFRICAN RESTAURANT 

1. African Fusion (Kenya)
2. Murphy Lounge (Nigeria)
3. Safari Restaurant and Lounge (TZ)
4. Queen of Sheba (Ethiopia)
5. Simba Bar and Grill (Kenya)
6. Aso Rock (Nigeria)
7. Swahili Village (Kenya) WINNER
8. Viva mart (Ethiopia)

OUTSTANDING COMMUNITY ORGANIZER

1. Tom Gitaa (MN)
2. Samuel Mwangi (MN)
3. Jackie Peck (NJ) WINNER
4. Penny Ongwenyi Mbane (NY)
5. Lyna Nyamwaya (MN)

BEST DIASPORA INFLUENCER 

1. Diaspora Messenger
2. African Warrior Magazine
3. KWITUU(Uncensored)
4. KWITU WINNER
5. Mwakilishi

BOOK of the YEAR

1. Unmasking Bullying (Rose Oginga)
2. When your Teen Hurts (Eunice Menja)
3. Influencer (Dr. Margaret Ellis)
4. Getting My Richer Self Positioned

(Sharon Adundo)WINNER
5. Picking Up The Pieces (Wambui Njuguna)

 

HUMANITARIAN AWARD

H.E. Robert Kyangulanyi Ssentamu(Bobi Wine)


LIFETIME ACHIEVEMENT AWARDS

Kelechi Eke

.

  • Facebook Clean
  • Twitter Clean

DEAR Presented by EPI

Farmington Hills, MI 48331